در مورد ممنوعیت از خوش آمدن از کسانی که مثل ما نیستند

در این قسمت از فروم، آیات و احادیث به طور کلی برسی شده اند. در این قسمت توضیحات بسیار ارزشمند فرامرز عزیز، راهنمای عزیزمان، جمع آوری شده اند، توجه شما را به این قسمت از فروم، به خصوص، جلب می کنیم. البته، با جستجو در مباحث، مطالب ذکر شده در این قسمت هم در نظر گرفته می شوند.
قوانين انجمن
لطفا فراموش نکنید که به عنوان انسانی در راه تعالی که می خواهد با ذهن باز و قلبی روشن، با بحث و گفتگو به حقیقت مطالب، ان شاء الله پی ببرد، باید به عقاید یکدیگر احترام بگذاریم، خصوصا که صحبت از اعتقادات دینی باشد که برای همه ما محترم شمرده می شود، از تمامی عقاید ضد مذهبی استقبال می کنیم و معتقدیم که با توضیح و بحث در این موارد است که خیلی از مشکلات ما باز شده و حل خواهد شد.

در پناه الله
مدیریت سایت

در مورد ممنوعیت از خوش آمدن از کسانی که مثل ما نیستند

پستتوسط ذاکر الله » دوشنبه مارس 05, 2012 12:02 am

آیه ای در قرآن است که حتی به پیامبر میگه وقتی اونا رو دیدی، زیاد نگاهشون نکن و سریع چشمتو برگردون و مبادا برای تو جلب توجه کننده باشد

لَا تَمُدَّنَّ عَيْنَيْكَ إِلَىٰ مَا مَتَّعْنَا بِهِ أَزْوَاجًا مِّنْهُمْ وَلَا تَحْزَنْ عَلَيْهِمْ وَاخْفِضْ جَنَاحَكَ لِلْمُؤْمِنِينَ
الحجر88

چشمت را به آنچه به آنها داده شده نگه ندار، و برای آنها ناراحت نباش، و آغوشت را برای مومنین باز بگذار.

وَلَا تَمُدَّنَّ عَيْنَيْكَ إِلَىٰ مَا مَتَّعْنَا بِهِ أَزْوَاجًا مِّنْهُمْ زَهْرَةَ الْحَيَاةِ الدُّنْيَا لِنَفْتِنَهُمْ فِيهِ وَرِزْقُ رَبِّكَ خَيْرٌ وَأَبْقَىٰ
طه/131

چشمانت را به آنچه برخی از اصناف آنان را بهره مند کردیم و مانند گلی نمودار میشود مدوز، زیرا این برای آزماشی آنهاست، و روزی پروردگارت بهتر و پایدارتر است.

وَإِذَا رَأَيْتَهُمْ تُعْجِبُكَ أَجْسَامُهُمْ ۖ وَإِن يَقُولُوا تَسْمَعْ لِقَوْلِهِمْ ۖ كَأَنَّهُمْ خُشُبٌ مُّسَنَّدَةٌ ۖ يَحْسَبُونَ كُلَّ صَيْحَةٍ عَلَيْهِمْ ۚ هُمُ الْعَدُوُّ فَاحْذَرْهُمْ ۚ قَاتَلَهُمُ اللَّـهُ ۖ أَنَّىٰ يُؤْفَكُونَ
سورة المنافقون٤

هنگامی که آنها را می‌بینی، جسم و قیافه آنان تو را در شگفتی فرو می‌برد؛ و اگر سخن بگویند، به سخنانشان گوش فرا می‌دهی؛ اما گویی چوبهای خشکی هستند که به دیوار تکیه داده شده‌اند! هر فریادی از هر جا بلند شود بر ضد خود می‌پندارند؛ آنها دشمنان واقعی تو هستند، پس از آنان بر حذر باش! خداوند آنها را بکشد، چگونه از حق منحرف می‌شوند؟!

فَلَا تُعْجِبْكَ أَمْوَالُهُمْ وَلَا أَوْلَادُهُمْ ۚ إِنَّمَا يُرِيدُ اللَّـهُ لِيُعَذِّبَهُم بِهَا فِي الْحَيَاةِ الدُّنْيَا وَتَزْهَقَ أَنفُسُهُمْ وَهُمْ كَافِرُونَ
سورة التوبة ٥٥

و (فزونی) اموال و اولاد آنها، تو را در شگفتی فرو نبرد؛ خدا می‌خواهد آنان را به وسیله آن، در زندگی دنیا عذاب کند، و در حال کفر بمیرند!

وَلَا تُعْجِبْكَ أَمْوَالُهُمْ وَأَوْلَادُهُمْ ۚ إِنَّمَا يُرِيدُ اللَّـهُ أَن يُعَذِّبَهُم بِهَا فِي الدُّنْيَا وَتَزْهَقَ أَنفُسُهُمْ وَهُمْ كَافِرُونَ
٨٥سورة التوبة

مبادا اموال و فرزندانشان، مایه شگفتی تو گردد! (این برای آنها نعمت نیست؛ بلکه) خدا می‌خواهد آنها را به این وسیله در دنیا عذاب کند، و جانشان برآید در حالی که کافرند!
--------------------------------------------------------------------------------
كساني كه مثل ما نيستند ؟

يعني كساني كه مومن نيستند.
دو مبحث كلي هست بنام "تولي" يعني علاقمند بودن فقط به مومنين و "تبرا" به معني دوري و انزجار از كفار و كساني كه اهميتي به كلام خدا نميدهند.

وقتي خداوند ولي يعني دوست مومنين است پس چه نيازي به غير اوست؟
اگر زماني اين لذت را بدست آورديد متوجه خواهيد شد.

احساس دوستي يا تمايل به غير مومنين نشان دهنده اينست كه هنوز مفاهيم و ايمان در ما جانيفتاده است.
اين هشداريست براي آن فرد تا بيشتر دقت كند و نقايص كار را برطرف نمايد.
چون نزديكي به آنها، حتي اگر بصورت ذهني هم باشد باعث جذب انرژي منفي آنها خواهيم شد، چه برسد به معاشرت.

جمله ساده و فريبنده اي از خناس هست به اين مضمون كه "حواسم هست كه منحرف نشوم".
همين جمله باعث ميشود فكر كنيم همراهي با غير مومن اثري در من ندارد.
اما تعريف اثر چيست؟
اينكه نماز بخوانم يا اينكه نماز را بفهمم؟
عدم رعايت قوانين در نهايت از ما خواننگان خوبي خواهد ساخت.

علاقمند نبودن نسبت به آنها، همانند نماز، جزو دستورات موكد اسلام است و در صورت عدم رعايت، كوچكترين اثري از عبادات و ذكر دريافت نميكنيم.
همين تمايلات اشتباه باعث بوجود آمدن ابن ملجم شد.
زن لوط كه به عذاب هم دچار شد
پسر نوح
قابيل
زن نوح
و تمام كساني كه ظاهرا مسلمانند ولي علاقمنديشان به غير مومنين است.
در پناه الله
نماد کاربر
ذاکر الله
Site Admin
 
پست ها : 1241
تاريخ عضويت: دوشنبه آپريل 12, 2010 9:25 pm

امام جعفر صادق(ع) در خصوص مرگ چه گفتند؟

پستتوسط ذاکر الله » جمعه مارس 09, 2012 6:35 pm

مرگ از دیدگاه امام جعفر صادق(ع)

مرگ آدمی از روی مصلحت است، اگر مرگ نباشد.
1- نوع بشر منقرض خواهد گردید، چون شماره نفوس آدمی آنقدر زیاد می شد که نوع بشر نه تنها تمامی جانوران را می خورد بلکه برای سد جوع، همنوع خود را هم به مصرف می رساند.
2- ستمگران در صدد بر میآیند اموال دیگران را تصاحب نمایند تا اینکه در زندگی نامحدود خود پیوسته ثروت داشته باشند.
3- بدون مرگ زندگی هیچ کس لذتی ندارد، زیرا بیم از مرگ، زندگی را برای افراد لذت بخش می کند.
4- اگر مرگ وجود نداشت، در قلب والدین هیچ ترحمی نسبت به فرزندان نبود چون می دانند که بعد از مرگ آنها، فرزندان به زندگی ادامه خواهند داد.
5- اگر مرگ نبود مردم خداپرست از خدا نمی ترسیدند، امروز هر کس که موحد باشد از خداوند می ترسد برای این که میداند که اکر بنده مطیع خداوند نباشد و دستورهای او را بموقع به اجرا نگذارد بعد از مرگ، در روز معاد به مجازات خواهد رسید. اما اگر مرگ نمی بود چون کسی نمی مرد، لاجرم روز معاد وجود نمی داشت.

مرجع: مغز متفکر جهان شیعه - امام جعفر صادق(ع)، صفحات 390-394

امام جعفر صادق(ع) فرمودند در همین شهر زمانی که مردم در خوردن گوشت و سایر غذاهای مقوی افراط نمی کردند مردان و زنان صد ساله وجود داشتند و آنچه عمر سکنه این شهر را کوتاه کرده افراط در خوردن اغذیه مقوی است. خوردن گوشت زیاد و سایر اغذیه مقوی به حد افراط باعث غلظت خون که در بعضی از افراد سبب فجاء میشود و در اکثر افراد سبب پیری زودرس میشود و آنها قبل از پایان رسیدن عمر طبیعی شان می میرند.
ابوشاکر پرسید، مرگ چیست؟
امام جعفر صادق(ع) جواب دادند، مرگ وقفه اعمال بدن است و بخصوص وقفه قرعات قلب و نفس کشیدن.
ابوشاکر پرسید، چه میشود که انسان می میرد؟
امام جعفر صادق(ع) جواب دادند، انسان از دو چیز می میرد:

1- از بیماری و آنهایی که مبتلا به فجاء می شوند گرچه تصور می نمایند که سالم هستند اما در باطن بیمار می باشند و آنها نیز از بیماری می میرند.
2- از پیری و آدمی اگر سالم هم باشد عاقبت بر اثر پیری خواهد مرد، یکی از دانشمندان قدیم یونان باسم بقراط گفته بود که پیری هم یک نوع بیماری است و روزی که راه علاج آن بیماری را پیدا کنند، انسان نمی میرد.

امام جعفر صادق(ع) گفتند من عقیده دارم که پزشکان هرگز نخواهند توانست که این بیماری را درمان کنند.
ابوشاکر پرسید چگونه تو میدانی که پزشکان ما نمی توانند مرض پیری را درمان کنند تا این که انسان نمیرد.
امام جعفر صادق(ع) جواب دادند، برای اینکه مرگ مشیت خداوند است و چون قدرت و مصلحت خدا مرگ را بوجود آورده است.
خداوند فرموند که مرگ وجود دارد و همه چیز می میرد غیر از خود خداوند و مرگ هم تحول موجودات است و از یک حال بحال دیگر شدن میباشد و هیچ چیز، بیک حال باقی نمی ماند.

مغز متفکر جهان شیعه – امام جعفر صادق(ع) صفحه 396
در پناه الله
نماد کاربر
ذاکر الله
Site Admin
 
پست ها : 1241
تاريخ عضويت: دوشنبه آپريل 12, 2010 9:25 pm

امام جعفر صادق(ع) در خصوص پر خوری چه گفتند؟

پستتوسط ذاکر الله » جمعه مارس 09, 2012 6:36 pm

امام جعفر صادق(ع) فرمودند، فرق است بین عمر طبیعی و عمری که آدمی بدست خود آن را کوتاه می نماید.

عمر طبیعی، عمری است که یک انسان عادی باید بگذراند، و این عمر دارای مدتی معین است و همان طور که خداوند گفته اند وقتی آن مدت منقضی شد، آدمی می میرد و نه یک ساعت دیرتر و نه یک ساعت زودتر.

اما نوع دیگر مرگی است که انسان به دست خود آن را بوجود می آورد. این مرگ، با مرگ طبیعی فرق دارد و اسم آن را باید خودکشی گذاشت، آن کس که با خنجر حلقوم و شاهرگ خود را قطع می نماید و خویش را به حلاکت می رساند، مشمول گفته خداوند راجع به غیر قابل تغییر بودن لحظه مرگ نیست.

خداوند برای آن شخص شاید هشتاد یا نود یا صد سال عمر را تعیین کرده باشد ولی او در جوانی با یک ضربت خنجر به عمرش خاتمه میدهد.

افرادی که غلظت خون خود را با خوردن گوشت و اغذیه قوت دار زیاد می کنند، زمیه خودکشی خود را فراهم می کنند، لذا پرخوری و بخصوص خوردن گوشت و اغذیه قوت دار دیگر به میزان فراوان خود کشی است.

مغز متفکر جهان شیعه – امام جعفر صادق(ع) صفحه 398
در پناه الله
نماد کاربر
ذاکر الله
Site Admin
 
پست ها : 1241
تاريخ عضويت: دوشنبه آپريل 12, 2010 9:25 pm

توصیه امام جعفر صادق(ع) به مادران

پستتوسط ذاکر الله » جمعه مارس 09, 2012 9:11 pm

امام جعفر صادق(ع) به مادران توصیه کرده است که کودکان شیر خوار را در طرف چپ خود بخوابانند.

این توصیه قرن ها چون یک سفارش زائد یا بی مورد جلوه میکرد و علتش این بود که هیچکس بفایده این سفارش پی نمیبرد و بعضی هم بکار بستن این سفارش را خطرناک میدانستند و فکر می کردند که اگر طفل شیرخوار در طرف چپ مادر خوابانیده شود، ممکن است که مادر هنگام خواب بغلطد و طفل را زیر تنه خود خقه کند.

بعد از آزمایش های متعدد دانشمندان مرکز تحقیق دانشگاه کورنیل دانستند که طفل در شکم مادر نه فقط عادت به شنیدن ضربان قلب او می کند بلکه آن ضربان بحیات وی نیز وابستگی دارد و هرگاه ضربان ادامه نیابد، طفل در شکم مادر از گرسنگی میمیرد.

عادتی که جنین، قبل از تولد، به شنیدن صدای ضربان قلب مادر دارد طوری در وی نافذ شود که بعد از تولد هم اگر صدای قرعه های قلب مادر را نشود، احساس اضطراب مینماید و هوش کودک نوزاد بخوبی صدای قرعه های قلب مادر را تشخیص میدهد و بهمین جهت وقتی نوزاد در طرف چپ مادر قرار بگیرد چون صدای قرعه های قلبش را میشنود آرام می گیرد، لیکن در طرف راست چون صدا بگوش نمیرسد مضطرب میشود.

امروز در تمام شیرخوارگاههای وابسته به مرکز تحقیق دانشگاه کورنیل در اطاقی که نوزادان خوابیده اند دستگاهی است که صدای قرعات قلب مادر را بوجود میآورد و در تخت خواب هر نوزاد یک گوشی می باشد که قرعات مصنوعی قلب مادر را بگوش کودم میرساند.

در اطاقی که صدای قرعات مصنوعی قلب مادر شنیده میشود کودکان با اشتهای زیادتر غذا میخورند و کودکان اطاقی که صدای قرعات مصنوعی قلب مادر، در آنجا، بگوش نمیرسد، کم اشتها میشوند.

مغز متفکر جهان شیعه – امام جعفر صادق(ع) صفحه 358
در پناه الله
نماد کاربر
ذاکر الله
Site Admin
 
پست ها : 1241
تاريخ عضويت: دوشنبه آپريل 12, 2010 9:25 pm

چند حدیث زیبا

پستتوسط ذاکر الله » سه شنبه مارس 20, 2012 11:57 am

امام صادق(ع) فرمود

خدا ما را آفرید و خوب آفرید و صورتگری کرد و خوب صورتگری کرد و ما را بعنوان چشم خود در میان بندگانش و زبانش در میان مخلوقاتش و دست محبتش برای بندگانش و وجه خودش که از طریق آن به او ایمان می آورند و در او که به سوی او راهنمایی میکند و گنجینه دار خود درآسمان و زمینش قرار داد. بواسطه ما درختان میوه میدهند و میوه ها میرسند و نهرها جاری میباشند. بوسیله ما باران میبارد و گیاه زمین میروید و بوسیله پرستش ما خداوند پرستش شد و اگر ما نبودیم خداوند را نمی پرستیدند

(ج1- ص258 - ح5)

( منظور از عبارت بوسیله پرستش ما خداوند پرستش شد اینست که همه آفریدگان خدا نحوه پرستش را از آنها یاد گرفتند نه اینکه آنها را بپرستند)
در پناه الله
نماد کاربر
ذاکر الله
Site Admin
 
پست ها : 1241
تاريخ عضويت: دوشنبه آپريل 12, 2010 9:25 pm

چند حدیث زیبا

پستتوسط ذاکر الله » سه شنبه مارس 20, 2012 11:57 am

اسود بن سعید میگوید من نزد امام صادق(ع) بودم بدون آنکه پرسشی کنم فرمود ما حجت خداییم، ما در بسوی خدا هستیم، ما زبان خدا هستیم، ما هدایتگر بسوی خدا (وجه خدا) هستیم، ما چشم خدا هستیم در میان خلقش و ما هستیم والیان امر خدا در میان بندگانش

اصول کافی‌
(ج1- ص260 - ح7)
در پناه الله
نماد کاربر
ذاکر الله
Site Admin
 
پست ها : 1241
تاريخ عضويت: دوشنبه آپريل 12, 2010 9:25 pm

چند حدیث زیبا

پستتوسط ذاکر الله » سه شنبه مارس 20, 2012 11:58 am

امیرالمومنین(ع) فرمود منم چشم خدا و منم دست خدا و منم مجاورت خدا (جنب الله) و منم دری که بسوی خداست

اصول کافی‌
(ج1- ص261 - ح8)
در پناه الله
نماد کاربر
ذاکر الله
Site Admin
 
پست ها : 1241
تاريخ عضويت: دوشنبه آپريل 12, 2010 9:25 pm

بعدي

بازگشت به برسی آیات و احادیثچه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 1 مهمان

cron